English

Malzeme Elleçleme Simülasyonu

İyi tasarlanmış malzeme elleçleme otomasyonları, lojistik sistemlerin yüksek verim ve düşük maliyet ile çalışmasını sağlar.

Akıllı otomasyon teknolojilerine yatırım yapmaya karar verdiğinizde karşınıza birçok seçenek çıkacak. Her birinin farklı avantaj ve dezavantajları olacak, her birinin yatırım geri dönüş oranı farklıdır. Dolayısıyla yatırım yapılacak teknolojinin hem bugün hem de yarının sorularına cevap verdiğinden emin olmanız gerekir. Simülasyon yapmak doğru otomasyon konseptini seçmenize destek olur.

İhtiyaçlarınıza Terzi Usülü Karşılık

Fabrika veya deponuzda akıllı otomasyon sistemlerine yatırım yapmak istediğinizde seçebileceğiniz çok sayıda ekipman olduğunu ve her birinin farklı avantaj ve kısıtlara sahip olduğunu keşfedersiniz. Sizin mühendisleriniz, ekipman üreticisi ve sistem entegratörü gibi proje paydaşlarının birbiriyle çelişen tecrübe ve fikirleri bu karmaşaya eklendiği zaman “en iyi çözüm”ün ne olduğuna karar vermek çok zorlaşır. Malzeme elleçleme sistemlerinin simülasyonu için özel geliştirilmiş Emulate3D yazılımları ile tüm olası senaryolar deneyebilirsiniz. Çeşit çeşit otomasyon teknolojileri karşınıza çıkıp tercih yapmanızı zorlaştırdığında, simülasyon modelleri her bir alternatif senaryonun sistem performansını nasıl etkileyeceğini gösterecektir. Simülasyon analizleri neticesinde ihtiyacınızı en üst düzeyde karşılayacak tasarıma karar verebilirsiniz.

Analitik Tasarım Yöntemi

Dijitalis’in Türkiye temsilciliğini yaptığı Emulate3D, sektörün en ileri 3D tasarım, simülasyon, off-line programlama ve PLC emülasyon yazılımlarını üretmektedir. Planlama makro ve mikro seviyede, bir bütün olarak yapılır. Tasarımda kullanılan simülasyon modeline ekipman hızları, çevrim zamanları, ayar süreleri, arıza ve duruş istatistikleri, vardiya ve bakım takvimleri, manüel işlerdeki süre değişkenliği gibi çok sayıda faktör dahil edilir. Planlama sırasında mevcut süreçlerinizi destekleyebilecek ergonomi ve metod iyileştirmeleri, akıllı ve inovatif otomasyon fikirleri denenir ve işe yarayacak olanlar tasarımın içine dahil edilir. Bu kapsamda yapacağınız simülasyonlar ile;

  • Deponuzda alan ve yüksekliğini en verimli şekilde kullanan,
  • Yatırım ve işletme maliyetlerini minimize eden,
  • Sistemin çalıştırma ve bakım faaliyetlerini basitleştiren,
  • İş emniyeti ve çalışan sağlığına önem veren,
  • Enerji sarfiyatı düşük ve çevre dostu,

Bir malzeme elleçleme sistemi kuracağınızdan olursunuz.

Deneme-Yanılma ile Değil, İlk Seferde Hatasız Devreye Alma

Tasarımın devreye alma sürecinde çok sayıda beklenmedik problem çıkabilir. Devreye alma sırası geldiğinde tasarıma dair mekanik imalat ve kurulum tamamlanmıştır. Projenin tasarım fikri, donanım ve yazılım bileşenleri ilk kez karşı karşıya gelirler. Bir otomasyon sisteminin dinamik davranışı, sistem kurulamadan denenemediği için bu aşamada süre ve finansal maliyeti yüksek problemler ortaya çıkar. Sunduğumuz Emulate3D virtual commissioning (sanal devreye alma) yazılımları tüm kontrol ve testlerin daha tasarım aşamasında yapılmasını sağlar. Tasarlanan otomasyon sistemi, henüz mekanik imalat bile başlamadan dinamik şartlar ve işletme yükü altında simüle edilebilir. PLC ile sanal model birbirine bağlanarak otomasyon algoritmaları ve çalışma kurallarının doğrulaması yapılır. Senkronizasyon bozukluklarını gidermek üzere sensör, servo motor ve kod değişiklikleri bu aşamada herhangi bir maliyete katlanmadan yapılabilir.