BRİSA

BRİSA

Brisa, Sabancı Holding ve ortakları tarafından %100 Türk sermayeli olarak, Lassa Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında, Amerikan BF Goodrich firması ile yapılan lisans anlaşmasıyla 1974 yılında kuruldu. 60 ilde 186 bayi ile teşkilatlanan kuruluş, Lassa markası altında lastik üretti ve ürün yelpazesini binek, kamyon ve otobüs lastiklerinden, traktör ve iş makinesi lastiklerine kadar uzattı. Brisa Türkiye'nin lider, Avrupa'nın yedinci büyük lastik üreticisidir.

Dijitalis danışmanlık ekibi Brisa’ya aşağıdaki danışmanlık hizmetlerini sağlamıştır :

Tesis içi malzeme akış analizleri yapılmış, malzeme hareketinden kaynaklanan endirekt üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla lojistik sistemi incelenmiştir. Yeni malzeme taşıma arabası tasarımı, lojistik operatörlerin doğru alanlar ve rotalara atanması, akışı yalınlaştıracak üretim planlama kurallarının belirlenmesi gibi çeşitli iyileştirmeler neticesinde maliyetlerde %25 tasarruf sağlanmıştır.

Brisa, Dijitalis ile olan işbirliğini şöyle anlatmaktadır :

“Kapalı alan ve üretim adedi büyüklüğü açısından dünyanın sayılı lastik üretim tesislerinden biri olan fabrikamızdaki üretim ve lojistik süreçlerin mümkün olan en yüksek verimlilikte işlemesi şirketimiz için çok önemlidir. Sahip olduğu metodik bakış açısı ve analitik yetenekleri sayesinde Dijitalis Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi’nin süreçlerimizdeki gizli kayıpları tespit ederek iyileştirme önerilerinde bulunabileceğine inandık. Dijitalis şirketi ile tatmin edici ve elle tutulur, somut faydalar üreten bir çalışmamız oldu.

Danışmanlık çalışması sırasında süreçlerimizi yeniden gözden geçirdik, gözden kaçmış verimsizlikleri tespit ettik ve her bir problem için çözümler geliştirdik. Dijitalis’in en önemli katma değeri sahip olduğu simülasyon yetenekleri ile her türlü senaryonun fayda ve maliyetini görsel ve sayısal olarak analiz edebilmemiz oldu. Bu sayede gerçekten fayda sağlayacak doğru çözümlere odaklanarak kısa zamanda önemli miktarda verimlilik artışına ulaştık.

Bu mektup ile Dijitalis ile her daim çalışmaktan mutlu olacağımızı belirtir, Dijitalis’in hizmetlerini diğer şirketlere tavsiye ederiz.”

Seichiro Tokunaga – Teknik Gruplar Yönetmeni
Cenk Koçdor – Endüstri Mühendisliği Müdürü
BRİSA - İZMİT