BORUSAN LOJİSTİK

BORUSAN LOJİSTİK

1973 yılında kurulan Borusan Lojistik, 2000 yılından bu yana "entegre lojistik hizmet sağlayıcı" olarak Türkiye Lojistik Hizmetleri, Liman Hizmetleri, Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri ve Yabancı Ülkeler Lojistik Hizmetleri olmak üzere dört stratejik alanda hizmet vermektedir. Borusan Lojistik'in Türkiye Lojistik Hizmetleri kapsamında depolama, gümrükleme, yurtiçi taşıma, ağır taşımacılık, dağıtım araç stoklama ve sevk öncesi araç kontrol (PDI) hizmetleri sunmaktadır.

Dijitalis danışmanlık ekibi Borusan Lojistik’e aşağıdaki danışmanlık hizmetlerini sağlamıştır :

  • “Stratejik Plan Analizi” kapsamında verilen danışmanlık hizmetleri ile Gemlik limanına yapılacak konteyner terminali yatırımı incelenmiştir.Planlanan ekipman yatırımı ve yerleşim planı Borusan Lojistik’in gelecekle ilgili projeksiyonları yansıtacak şekilde simüle edilmiştir. Simülasyonlar neticesinde hedeflenen performansta %30’a varan oranlarda kayıp yaratacak operasyonel kısıtlar tespit edilmiştir. Bu kısıtları ortadan kaldıracak şekilde yerleşim planlama ve operasyon kuralları optimize edilmiştir.
  • “Senaryo Analizi” kapsamında verilen danışmanlık hizmetleri ile Gemlik limanının farklı talep ve müşteri profiline göre simülasyon tabanlı stres-testleri yapılarak optimum rıhtım, iskele boy ve adedi belirlenmiştir.

Borusan Lojistik, Dijitalis ile olan işbirliğini şöyle anlatmaktadır:

“Borusan Gemlik Limanı hâlihazırda çok yönlü kompakt bir terminaldir. 7 gün 24 saat kendi uzman kadrolarıyla dünya standartlarında hizmet vermektedir. Dijitalis Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi’nden çeşitli zamanlarda sistem analizi ve süreç geliştirme hizmetleri aldık. Özellikle yeni yatırımlar kapsamında planlanan liman yerleşimi ve operasyonel sistemin hedeflenen kapasiteyi sağlayacağından emin olmak şarttır. Dijitalis’in sunduğu danışmanlık hizmetleri tasarım aşamasındaki bir sistemin gelecekte nasıl performans göstereceğini ve eğer varsa verimsizlikleri simülasyon yoluyla gözler önüne sermektedir.

Dijitalis’in kurduğu simülasyon modelleri sayesinde liman yerleşimi ve lojistik süreçlerimiz hakkında çok daha gerçekçi fikirlere sahip olduk. Bu analizler neticesinde tespit edilememesi durumunda önemli kapasite ve finansal kayıplara yol açacak darboğazların çok erken bir dönemde farkına varılarak önlemleri alındı.

Büyük bir güvenle Dijitalis’in sunduğu danışmanlık hizmetlerini tüm şirketlere tavsiye eder, şirket olarak duyduğumuz memnuniyeti ilan ederiz. “

Arzu ÇEVİK
Süreç ve İş Geliştirme Müdürü
Liman İşletme ve UA Taşımacılık
Borusan Lojistik