Genel

Sanal Gerçeklik Nedir?

Endüstriyel VR Kullanım Alanları

Son zamanlarda artan teknolojik yenilikler ile birlikte Augmented Reality  (AR: Artırılmış Gerçeklik) ve Virtual Realty (VR: Sanal Gerçeklik) sözcüklerini sıkça duyar olduk. Ancak bu sözcükler her ne kadar dilimize yerleşmiş olsa da anlamları hala tam olarak bilinmemekte ve karıştırılmaktadır. Sanal Gerçeklik (VR), gerçek hayata benzetilmiş bir ortam yaratmak için kullanılan bilgisayar teknolojisinin ta kendisidir.

Kullanıcılara sağlanan geleneksel ara yüzlerin aksine sanal gerçeklik teknolojisi ile birlikte gerçek bir deneyim yaşamak mümkün. Özetle sanal gerçeklik cihazları ile birlikte kullanıcılar önlerinde bir ekran görüntülemek yerine 3D dünyalarla etkileşime girebilmektedir. Görme, duyma, dokunma duyularını simüle edebilen sanal gerçeklik sistemleri teknolojiden sağlığa, hizmetten üretim sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir?

Sanal gerçeklik teknolojisi ile artırılmış gerçeklik birbiri ile ilişkili bir bütün olarak görülmelidir. Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyada bir ayağı olan VR olarak düşünülebilir. Artırılmış Gerçeklik, gerçek ortamın görüntüsünü kaybetmeden üzerine bindirilmiş bilgisayar görüntüleri ile yapay bir ortam yaratır.

Sanal gerçeklikte, bilgisayar sensörleri ve matematiği kullanır. Bununla birlikte kamerayı fiziksel bir ortamın içine yerleştirmek yerine, kullanıcının gözleri taklit edilmiş ortamın içine yerleştirilmiştir. Kullanıcının kafasının dönmesiyle birlikte grafik tepki gösterir. Sanal nesneleri ve gerçek bir sahneyi birleştirmek yerine VR teknolojisi, kullanıcı için ikna edici ve etkileşimli bir dünya yaratır. Bunu yaparken sanal gerçeklik gözlüğü ile birlikte destekleyici aksesuarlar da kullanılarak yaratılan algı kuvvetlendirilebilir.

sanal gerçeklik

Sanal Gerçeklik Konusunda Dijitalis Ne Sunuyor ?

Örneğin otomotiv endüstrisinde VR teknolojisi, mühendislerin ve tasarımcıların pahalı prototipleri hazırlamadan önce bir aracın görünüşünü ve yapısını kolayca deneyimlemelerini sağlamaktadır. BMW, Jaguar ve Land Rover gibi markalar, aracın görsel tasarımını kontrol etmek ve mühendislik incelemelerini yapmak için VR teknolojisinden faydalanmaktadır.

VR Teknolojisi

Dijitalis olarak sunduğumuz VR-SHOW sistemi donanım bağımsız çalışmaktadır.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

VR-SHOW her türlü donanım ve VR oda sistemi ile (HTC Vive veya sensörlü 3D gözlükler, projeksiyon veya perdeli sistemler vs.) çalışabilmektedir.

Farklı donanım ve konferans ortamlarındaki çalışma durumunu görmek için şu videoyu izleyebilirsiniz :

Sadece ürün tasarımını değil, aynı zamanda üretim proses hatlarını da görselleştirmek isteyenler için aşağıdaki hususların yazılım tarafından desteklenmesi çok ama çok önemlidir. VR-SHOW sistemimiz;

  1.  Her türlü CAD datası ile çalışır : Üretici firma kendi kullandığı CAD yazılımının 3D formatlarına ilaveten hat kurucu ve robotik tedarikçilerden çok sayıda farklı formatta CAD datası alır. Bunların hepsinin çevrim yapmadan açılabilmesi zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.
  2. Sıfır CAD hazırlık süresi : Alternatif sistemlerde sahne kurma ve CAD format çevrimleri günler sürmektedir. VR-SHOW sistemimiz diğer alternatiflerdeki VR’a hazırlık süresinin 5-6 günden dakikalar mertebesine indirmektedir.
  3. Projeden projeye çok hızlı geçiş :  Alternatif sistemlerde proje dosyasının açılması ve her seferinde VR ayarlarının yeniden yapılması 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Sırf bu hazırlık süreleri yüzünden tek bir VR odası yetmediği için daha fazla donanım yatırımı yapmak gerekebilir. VR-SHOW sistemimiz ile bir proje dosyasından diğerine saniyeler içinde geçebilirsiniz.
  4. Dijital Fabrika :  Sistemimiz içerisinde ayrıca tüm fabrikanızı ve üretim hatlarınızı 3D modelleyecek veya lazer tarama ile nokta bulutunu kullanabilecek özellikler vardır. Bu sayede fabrika ve üretim hatlarınız içinde sadece statik 3D olarak değil, aynı zamanda prosesler 3D ortamda çalışırken gezebilirsiniz.
  5. Virtual Commissioning :  Dijitalis VR-SHOW sistemimiz içerisindeki yazılım her türlü otomasyon sistemi ile haberleşir. Bu sayede gerçek zamanlı sensör bilgisi ile Dijital Fabrika’nızı görselleştirebilirsiniz. Desteklediğimiz formatlar aşağıdaki gibidir:

Sanal Gerçeklik Nedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu