Genel

Üretimde Dijitalleşme ve Sanal Gerçeklik

Geçmişten günümüze değişen, dönüşüme uğrayan her şey gibi üretim alanında da teknolojinin gelişmesi ile birlikte birtakım değişimler meydana geldi. Üretimin dijitalleşmesi sürecinde en dikkat çeken yeniliklerden biri de yapay zeka teknolojisi ile ortaya çıkan sanal gerçeklik oldu. Gelin, birlikte bu tip teknolojilerin üretim ve endüstri alanlarını ne denli etkilediklerini inceleyelim.

Sanal Gerçeklik Nedir?

“Virtual Reality” yani dilimizde bilinen adıyla sanal gerçeklik, kullanıcıların kendilerini bulundukları ortamdan farklı bir yerde hissedecekleri, dahası farklı bir ortamı 3 boyutlu olarak deneyimleyecekleri bir teknolojidir. Bu teknolojinin deneyimlenebilmesi için gözlük veya kask gibi apartlara ihtiyaç duyulur. Bu apartlar vasıtasıyla teknolojiyi deneyimleyen kullanıcı bulunduğu ortamdan tamamen koparak sanal ortama geçiş yapar. Kullanıcıların bulundukları ortamdan koparak sanal ortama geçiş yapabilmeleri için sanal gerçekliğin kusursuz bir şekilde tasarlanması gerekir. Sanal gerçeklik özünde görsel bir uygulama olsa da aynı zamanda algoritmalar ile çalışan bir teknolojidir.

Üretimde Sanal Gerçeklik 

Sanal gerçeklik teknolojisinin etkilediği alanlardan biri de üretim oldu. Sanal gerçeklik teknolojisi eğlence sektöründe daha sık kullanılsa da aynı zamanda pilot ve şoför eğitimlerinde, iş güvenliği konularında da kullanılır. Üretimde sanal gerçeklik kullanımı günden güne artmaktadır. Üretim yolculuğunun başlangıcı olan fabrikayı kurmadan fabrika içinde oluşabilecek sorunları çözmeye, analiz ve raporlamaya kadar birçok işlevi yerine getirebiliyor. Endüstride sanal gerçeklik kullanımının yanı sıra artırılmış gerçeklik teknolojisi de kullanılır. “Augmented Reality” yani artırılmış gerçeklik sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine bindirilmesidir. Endüstride VR ve AR kullanımı bakım, servis ve kalite kontrol gibi alanların önünü açmıştır. Özellikle VR ve AR teknolojileri sayesinde tasarımı sanal gerçeklikte görmek mümkün olduğundan sonradan yaşanacak tasarım sorunlarının çoğu önceden tespit edilir ve ortadan kaldırılır. Üretimde sanal gerçeklik fabrika kurulumu, bakım, servis veya kalite kontrol gibi alanlarda ne kadar önemliyse ürünün incelenmesi anlamında da bir o kadar önemlidir. Ürünü sanal gerçeklikte görmek, ürünün anlaşılabilmesi ve deneyimlenebilmesi için büyük bir fırsattır. Ürünler simülasyon sayesinde deneyimlenebilir ve opsiyonel uygulamalar sayesinde ise üzerlerinde değişiklik yapılabilir. Tüm bu uygulamalar üretime, endüstriye ve dolayısıyla işletmelere büyük faydalar sağlar.

Sanal Gerçeklik Teknolojisinin İşletmelere Faydaları Nelerdir?

Endüstride sanal gerçeklik kullanımının birçok faydası bulunur. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde kurumlar;

  • Müşteri hizmetleri maliyetlerini düşürebilir,
  • Bakım masraflarını azaltabilir,
  • Hata giderlerini azaltabilir,
  • Fiziksel ürünler için uzaktan sunum fırsatı elde edebilir,
  • Üretim süresini azaltabilir,
  • Ürün tasarımının maliyetini düşürebilir,
  • Sanal müşteri turu yapabilir,
  • E-ticaret ve mobil alışverişe değer sağlayabilir,
  • İşgücü maliyetini düşürebilir,
  • Zaman tasarrufu yapabilirler.

Sanal gerçeklik teknolojisinin bunlar gibi daha birçok faydası vardır. Tüm bu fırsatlara ulaşabilmek adına Dijitalis gibi uzman firmalardan destek alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu