Simülasyon

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Üretimi Nasıl Değiştiriyor?

Sanal gerçeklik teknolojisi 50 yıldan uzun bir süredir var olmasına rağmen son zamanlarda üretim sektöründeki yenilikleri ile gündemde tekrar yer almaya başladı. Teknolojik ürünler git gide daha da yaygın bir şekilde benimseniyor. Yakın tarihte yapılan bir ankete göre, 3 ABD üreticisinden 1’i 2018’den bu yana VR ve AR’yi kullanıyor.

Geleceği düşünen firmalar, sanal gerçeklik sistemlerini işçi güvenliğini artırmak, yeni ürünleri pazara sunmak, eğitim maliyetlerini azaltmak ve üretkenliği artırmak için kullanmanın yollarını buluyorlar. Sektördeki imalatçıların birçoğu sanal teknolojiyi imalat pazarında rekabet edebilmek için önemli görüyor. İşte bazı şirketlerin üretim süreçlerini değiştirmek için sanal gerçeklik teknolojisinden nasıl yararlandıklarına dair birkaç örnek!

Envanter Yönetimi

Dünyaca ünlü lojistik şirketi DHL, Hollanda’daki bir depoda akıllı gözlükleri ile sanal gerçeklik sistemlerini test eden bir pilot projeyi başarıyla gerçekleştirdi. DHL müşterisi Ricoh ve giyilebilir bilgi işlem çözümleri uzmanı Ubimax ile iş birliği yaparak, depolama operasyonlarında uygulamak üzere VR ve AR teknolojisini kullandı. İşçiler, toplama işlemini hızlandırmak ve hataları azaltmak için akıllı camda görüntülenen grafikler ile depoya yönlendirildi. Bu pilot proje ile birlikte, sanal gerçeklik teknolojisinin lojistiğe katma değer sunduğu kanıtlandı ve toplama işlemi sırasında %25 verimlilik artışı ile sonuçlandı.

Tasarım ve Montaj

Ford, 1999’dan başlayarak sanal teknolojiye giren ilk otomobil üreticilerinden biridir. 2014 yılında Forbes, şirketin mühendislerin otonom araçlar da dahil olmak üzere tüm araçları tasarlama ve üretme yolunda özel sanal gerçeklik uzmanları istihdam ettiğini bildirdi. Günümüzde Ford, üretime giren tüm araçlar için zorunlu olarak çok işlevli bir sanal gerçeklik incelemesine sahiptir.

Sanal teknolojileri kullanmak maliyet, zaman ve kalite alanlarında önemli gelişmeler sağlar. Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde ürün tasarımcıları ve mühendisler, maliyet ve zamandan tasarruf yapılmasını sağlayan yöntemleri keşfetme yeteneğine sahiptir.

Fabrika Yerleşim Planlaması

Sanal gerçeklik teknolojisi aynı zamanda tesis planlaması, yerleşim layout planlama ve üretim hattı tasarımı için de kullanılmaktadır. Seri üretim imalatında fabrika planlaması araçların, ekipmanların ve personelin nereye yerleştirileceğini içerir. VR teknolojisi verimlilik için büyük önem taşır.

Yeni bir tesisin tasarlanması veya mevcut bir tesisin değiştirilmesi tasarım, test ve denemelerden oluşur ve beklenmedik gecikmeler oldukça maliyetli olabilir. Sanal gerçeklik sistemleri süreci basitleştirir ve önemli ölçüde kısaltır. Sanal tesisler üretim akışlarını ve işçileri, fiziksel dünyada değişiklikler yapılmadan önce görevleri nasıl yerine getireceklerini test etmek için tasarlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu