ARÇELİK

ARÇELİK

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 23.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da 14 üretim tesisi, dünyanın dört bir yanındaki satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 100’den fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.

Dijitalis, 2006 yılından beri Arçelik’in simülasyon çözüm ortağıdır. Yüzün üzerinde mühendise simülasyon destekli süreç geliştirme konusunda eğitim verilmiştir, bu mühendisler bugün Arçelik’in tüm fabrikalarında Dijitalis’in sağladığı simülasyon çözümlerini başarıyla kullanmaktadır. Üretim sistemlerinin geliştirilmesi ve simülasyonu, üç boyutlu tesis tasarımı ve tesis yerleşim planlama, metod ve zaman analizleri için insan simülasyonu bu çözümlerle yapılmaktadır.

Arçelik, Türkiye genelindeki dağıtım operasyonunu yönetmek için içinde araç ve palet yükleme optimizasyonu, araç rotalama optimizasyonu gibi fonksiyonlar bulunan nakliye planlama çözümünü Dijitalis danışmanlığı ile seçmiş ve başarıyla devreye almıştır.

Dijitalis danışmanlık ekibi yakın zamanda Arçelik Çayırova fabrikasında kritik öneme sahip bir üretim hattında iyileştirme çalışması yapmıştır. Kapsamlı analiz ve simülasyonlar neticesinde çıplak gözle teşhisi zor darboğazların farkına varılmıştır. Dijitalis’in tasarladığı metod ve yerleşim değişiklikleri ile hiçbir yeni yatırım yapmadan hattın üretim çıktısında %27 artış sağlanmıştır.

Arçelik, Dijitalis’le olan iş birliğini şöyle anlatmaktadır:

“Dijitalis’in sağladığı simülasyon ve tesis planlama çözümlerini 2007 yılından beri kullanıyoruz. İşletmemizin yerleşim planının tümü üç boyutlu olarak modellenmiş ve sanal ortamda tüm detayları ile oluşturulmuş durumda. Genellikle yeni yatırımları ve mevcut süreçlerdeki değişiklikleri üç boyutlu olarak yerleşim planında çiziyoruz. Projenin tasarımı ve uygulanması aşamasında üç boyutlu çalışmanın çok büyük faydalarını gördük.

Kullanmakta olduğumuz simülasyon çözümü ise özellikle yatırım projelerinde faydalı olmakta. Simülasyon sayesinde projenin sonuçları önceden doğrulanabiliyor ve geliştirilebiliyor. Simülasyon uygulamalarını genellikle yeni yatırımlarımızı doğrulamak için kullanıyoruz. Buna bağlı olarak üretim hatlarında yapılması düşünülen revizyonları sanal ortamda modelliyor ve gerçekmiş gibi çalıştırıyoruz. Geri dönüşü olmayacak olumsuz sonuçların da önüne geçebiliyoruz. En son olarak montaj bantlarına forkliftlerle yapılan malzeme dağıtımını simülasyon modellini oluşturduk ve optimize ederek forklift sayısında %12,5 tasarruf sağladık. Kısa zamanda tamamladığımız bir simülasyon modeliydi ve dağıtım mantığını geliştirebilmemiz açısından çok faydalı oldu.”

Mustafa Çeliker ve Sinan ÖZCAN
Arçelik A.Ş. Pişirici Cihazlar İşletmesi