Genel

Dijital İkiz Teknolojisinin Tarihi

Dijital ikiz, fiziksel bir nesnenin veya sistemin dijital ortamdaki temsilidir. İlk zamanlarda küçük nesneler ile başlasa da dijital ikizlerin arkasındaki teknoloji, binalar, fabrikalar ve hatta şehirler gibi büyük öğeleri içerecek şekilde genişledi. Böylece dijital ikiz nasıl yapılır ve dijital ikiz kullanım alanları nelerdir gibi sorulara olan merak da artmış oldu.

Dijital İkiz Kavramı İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Dijital ikiz kavramı son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlasa da temeli 1960 yılına kadar uzanmaktadır. 1960 yılında NASA, uzay programlama için temel eşleştirme fikirlerine ihtiyaç duymaktaydı. Bunu uzaydaki sistemleri eşleştirmek için yer seviyesinde fiziksel olarak kopyalanmış sistemler yaratarak yaptı. NASA’nın Apollo 13’teki koşulları değerlendirmek ve simüle etmek için geliştirdiği sistemler sayesinde dijital ikiz teknolojisinin temelleri de atılmış oldu. Ancak toplum tarafından tanınması tam olarak 42 yıl sürdü. 2002 yılında Michigan Üniversitesi’nde Michael Grieves için teknoloji üzerine bir sunum yapıldı. Bu sunum gerçek alan, sanal alan, bilginin yayılması, gerçek ve sanal alan arasındaki akış gibi dijital ikiz teknolojisi ile ilgili tüm kavramları içeriyordu.

Dijital İkiz Teknolojisinde Veri ve IoT’nin Kullanımı

IoT sensörlerinin giderek popülerleşmesi dijital ikiz teknolojisi ile doğrudan ilişkilidir. Yapılan araştırmalara göre dijital ikiz kavramı ile birlikte olası sonuçlar tahmin edilebilmektedir. Ek yazılım ve veri analitiği ile dijital ikizler, IoT açılımını optimize edebilir ve maksimum verim sağlayabilir. Bugün pek çok büyük şirket bu teknolojiden faydalanmaya devam ediyor. Dijitalis olarak bizler dijital ikiz teknolojisinden yararlanarak, henüz gerçek hayata geçmemiş sistemleri modelliyor ve prototip denemelerini yapıyoruz. Kullandığımız Simio ve Emulate3D gibi dijital ikiz teknolojileri ile yeni bir fabrika veya dağıtım merkezi kurulurken tasarım hatalarını azaltıyor ve tesislerin tam randımana geçiş süresini kısaltıyoruz.

Dijital İkizlerin Geleceği

Önümüzdeki birkaç yıl içinde milyarlarca nesne ve sistemin dijital ikizler, yazılım modelleri ve fiziksel sistemler tarafından temsil edileceği tahmin ediliyor. Büyük sanayi şirketlerinin yarısı 2020 yılına kadar dijital ikiz teknolojisini kullanıyor olacak gibi görünüyor.  Böylece işletmeler kapasite yatırımları ve operasyonel giderleri üzerinden milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilecek ve maliyetlerini minimum seviyelere çekebilecektir. Tüm bunlara ek olarak 2020 yılında üreticilerin %60’ından fazlası dijital ikiz kullanarak üretim performansını ve kalitesini arttıracağı öngörülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu