Dijital İkiz

Dijital İkiz Teknolojisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Dijital ikiz teknolojisi en basit haliyle, fiziksel bir ürünün, sürecin veya sistemin sanal bir kopyasıdır. Fiziksel bir öğe hakkında gerçek zamanlı veri toplamak için sensörleri kullanarak fiziksel ve dijital dünyalar arasında bir köprü görevi görür. Bu veriler daha sonra öğenin dijital bir kopyasını oluşturmak için kullanılır ve anlaşılmasına, analiz edilmesine, manipüle edilmesine veya optimize edilmesine izin verir. Yıllar boyunca teknolojiyi tanımlamak için kullanılan diğer terimler arasında sanal prototipleme, hibrit ikiz teknolojisi, sanal ikiz ve dijital varlık yönetimi yer alıyor. Dijital ikizler onlarca yıldır var olsalar da, yalnızca IoT’nin hızlı yükselişinden bu yana, daha geniş çapta geleceğin bir aracı olarak görülmeye başlanmıştır. Verileri, algoritmaları ve bağlamı bir araya getirmek için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) gibi şeyleri de entegre ettikleri için dikkat çekip kuruluşların yeni fikirleri test etmesini, sorunları ortaya çıkmadan önce ortaya çıkarmasını, yenilere yanıtlar almasını sağlarlar.

Dijital ikizler geleneksel olarak rüzgar türbinleri veya jet motorları gibi tekil varlıkların performansını artırmak için kullanılmıştır. Ancak son yıllarda daha sofistike hale gelmişlerdir. Şimdi, sadece bir varlığı değil, varlıklardan oluşan sistemleri ve hatta tüm değer zincirini modelleyebilirler. Giderek daha fazla varlığı bir araya getirdikçe ve bunları süreçler ve insanlar hakkındaki bilgilerle birleştirdikçe, karmaşık sorunları çözmeye yardımcı olma yetenekleri de artar. Yeni ve dikkate değer olanaklar sundukları yer, yapılı çevrede örgütsel düzeydedir. Bu şekilde, insan merkezli bir yaklaşım benimsemek, sonra sorunlara ve bağlama bakmak ve son olarak büyük sorunları çözmeye ve uzun vadeli değer yaratmaya çalışmak için bilgi sistemleri ve bağlı cihazlar eklemek için kullanılabilirler. Halihazırda IoT kullanan şirketler ve kuruluşlar için dijital ikizler, dijital yolculukta bir sonraki adımdır. Verimliliği artırmak, süreçleri optimize etmek, sorunları oluşmadan önce tespit etmek ve gelecek için yenilik yapmak için kullanılabilirler.

Dijital İkiz Teknolojisi Faydaları Nelerdir?

Dijital ikiz teknolojisinin en temel faydaları aşağıdaki gibidir.

Hızlandırılmış Risk Değerlendirmesi ve Üretim Süresi

Dijital ikiz teknolojisi yardımıyla şirketler, bir sistemin geleceğini bugünden test edebilir ve doğrulayabilir. Dijital ikiz, üretim süreçlerinin bir kopyasını üzerinden üretim planlaması yaparak siparişler ile kapasitenin eşleştirilmesi, üretim emirlerinin sıralanması, envanter ihtiyaçlarının öngörülmesini sağlar..

Süreçlerde Verimlilik

Süreçlerin modellenebilmesi ve her türlü senaryo altında test edilebilmesi sayesinde sistemin sorumlularının sistemin doğasına daha fazla odaklanmasına olanak tanır ve bu da sistemin üretkenliği ve operasyonel verimliliğini artırır.

Finansal Boyut

Fiziksel bir nesnenin sanal temsili, malzeme ve işçilik maliyeti gibi finansal verileri entegre etme yeteneğine sahiptir. Büyük miktarda gerçek zamanlı verinin ve gelişmiş analitiğin mevcudiyeti, işletmelerin bir üretim değer zinciri içinde verecekleri kararların finansal olarak doğru olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikre sahip olmalarını sağlar.

Dijital İkiz konusunda çalışan Dijitalis geçmişten bugüne Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin çözüm ortağı olmuştur. Geleceği bugünden şekillendirmek, karmaşık ve dinamik endüstriyel sistemleri değerlendirmekle görevli planlamacı ve yöneticilerin omuzlarında ağır bir sorumluluk vardır. Bu sorumluluğu karşılamak üzere Dijitalis her türlü üretim ve lojistik sürecin incelenebileceği dünyanın en gelişmiş ve güçlü dijital ikiz yazılımlarını sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu