Dijital İkiz

Dijital İkiz Nedir, Faydaları Nelerdir?

Dijital ikiz, bir ürün veya sistemi yansıtan sanal bir kopyadır. Büyük veri ile ilgili sensörler veya teknolojiler aracılığıyla yakalanabilen gerçek zamanlı veriler bu dijital ikizi besler. Bu bilgiler toplandıktan sonra yapay zeka, bulut bilişim ve makine öğrenimi ile işleyerek değerlendiren ve tanımlı bir model kapsamında düşünen ve hareket eden canlı bir temsil yaratılır. Terim 2002’de ilk kez tanıtıldığında, sektörün büyük veri setlerini yakalayamaması, yönetememesi ve kullanamaması nedeniyle teknoloji endüstriyel üretim alanlarında hemen kabul edilmemiştir. Dijital ikizin başarılı bir şekilde benimsenmesi, güvenilir sensörler, yüksek hızlı ağlar, düşük maliyetli veri depolama ve büyük veri analitiği içeren IoT teknolojilerini sağlayan anahtar desteğini gerektirir. Bir şirket, ürünlerinin, çalıştıkları ortamların ve bunları üreten sistemlerin dijital bir kopyasını oluşturduğunda, fiziksel dünyada olacak neredeyse her şeyi tahmin edebilir. Mühendisler için dijital ikizler çok kullanışlıdır çünkü önceki modelin ayrıntılı bir geçmişine sahip oldukları için hataları düzeltebilir ve yeni, daha güvenilir sürümler oluşturabilirler. Müşterilerin taleplerine ve özel gereksinimlerine göre uyarlanan özelleştirilmiş parçaların üretimi, daha fazla memnuniyet sağlayacak, daha verimli süreçler, önemli ölçüde daha düşük kirletici emisyonlar ve veri analizi ile sonuçlanacak ve sonraki simülasyon, sonuçları optimize edecek tahmini davranışların oluşturulmasını sağlayacaktır. Dijital ikiz, endüstriyel üreticilere maliyetleri düşürmede, müşteri hizmetlerini iyileştirmede ve yeni gelir getirici fırsatları belirlemede yardımcı olabilir. Üreticiler tarafından, bir sistemin yaşam döngüsünün tüm süreçlerine değer katmak için kullanılır.

Dijital İkiz Teknolojisi Faydaları Nelerdir?

Dijital ikiz teknolojisinin faydaları 3 başlık altında toplanabilir.

  • Tasarım: Sistem etkileşimlerini, senaryo testlerini ve performans ölçümlerini içerebilecek sanal testleri kullanarak yeni tasarımların prototipini oluşturmak ve çeşitli olasılık senaryolarını teşvik etmek, sistemin çeşitli bileşenleri arasındaki etkileşimi ve uyumsuzlukları tespit etmek, kaynakların etkin kullanımını değerlendirmek ve çeşitli ortamlar ve durumlarda sistemin davranışını tahmin etmek için sanal testler kullanmak, geliştirme maliyetlerini düşürmek ve nihai tasarımın güvenilirliğini artırmak adına kullanılabilir.
  • Üretim: Üretim alanındaki farklı süreçler arasındaki senkronizasyonu kolaylaştırmak, fabrikayı tanımlayan çeşitli operasyonların arasındaki etkileşimi açıklığa kavuşturmak, üretim tesisi kurulmadan önce üretim hattını yerleşimi, malzeme akışları ve süreçleri açısından test etmek, bitmiş fabrikayı dijital ikiz modeli ile karşılaştırarak, üretim hattında doğru tasarım yinelemesinin kullanılıp kullanılmadığını doğrulayarak kalite güvencesi için teknolojiden yararlanmak adına kullanılabilir.
  • Operasyon: Sistem kurulup işler hale getirildikten sonra performansı ve çalışma koşulları ile ilgili verileri toplamak, daha iyi bir operasyonel planlama ve yeni çalışma modellerini, kurallarını incelemek adına kullanılabilir.

Dijital İkiz konusunda çalışan Dijitalis geçmişten bugüne Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin çözüm ortağı olmuştur. Geleceği bugünden şekillendirmek, karmaşık ve dinamik endüstriyel sistemleri değerlendirmekle görevli planlamacı ve yöneticilerin omuzlarında ağır bir sorumluluk vardır. Bu sorumluluğu karşılamak üzere Dijitalis her türlü üretim ve lojistik sürecin incelenebileceği dünyanın en gelişmiş ve güçlü dijital ikiz yazılımlarını sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu