Simülasyon

Üretim Planlama ve Kontrol fonksiyonu hangi teknolojilerden faydalanabilir?

İşletmeler hedeflerini gerçekleştirebilmek için satacakları ürünlerin doğru miktar ve doğru zamanda üretilmesini sağlamalılar. İmalat sektöründeki firmalarda üretim planlama ve kontrol fonksiyonu tüm üretim operasyonunun beynini oluşturur. Üretim planlama ve kontrolü, maksimum verimi sağlamak için üretim sürecindeki planlama, yönlendirme, sevkiyat ve takip fonksiyonlarını içerir. Planlama ve kontrol, temel ve birbirine bağlı farklı işlevdir. Üretim planı, üretim başlamadan önce hazırlanır ve tamamlanır. Kontrol kısmı ise planlanan üretim prosedürü yürütülürken veya yürütülmesinden sonra yapılır.

Planlama, mevcut kaynakları göz önünde bulundurarak üretimin en yüksek verimle ve siparişleri zamanında tamamlayacak şekilde yapılır. Üretim tamamlandıktan sonra işgücü ve ekipmanın performansını analiz etmek ve plandan sapma varsa sebeplerini değerlendirmek için uygun bir üretim kontrol süreci gereklidir. Gerçekçi bir kontrol ve değerlendirme ancak bir üretim takip sistemi ile mümkün hale gelebilir.

İleri Üretim Planlama ve Üretim Takip Sistemleri

Büyük ve küçük ölçekli imalat firmaları üretim planlama fonksiyonunun gerekliliği konusunda hemfikirdir. Ancak bu planlama görevinin ne kadar verimli yapıldığını çok azı tam olarak bilmektedir. Üretim pek çok girdiden ve prosesten oluşan karmaşık bir süreci ifade eder. Her ne kadar gelişmiş teknoloji çağında yaşıyor olsak da şirketlerin kullandıkları ERP sistemleri üretim planlama ve kontrol kısımları için gerektiği kadar fonksiyonu içermezler.

Ürün çeşidi ve proses çeşitliliği fazla olan üretim şirketleri verimli ve israfsız bir işleyişe sahip olmak için ileri üretim planlama ve üretim takip sistemlerinden büyük fayda görürler. İyi hazırlanmış bir üretim çizelgesini takip eden şirketler, hammadde, işçi, makina, kalıp gibi tüm üretim girdileri ve kaynaklarını etkin bir şekilde kullanır, çıkabilecek problem ve darboğazları önceden tahmin edebilirler.

Öte yandan piyasa talebini önceden tahmin edilmesi, buna göre üretilecek ürün miktarının belirlenmesi ve üretimin hangi zaman dilimlerinde yapılacağının bilinmesi önemlidir. İleri Üretim planlama programlarından faydalanılarak doğru üretim miktarı ve zamanlamasının öngörülmesi mümkündür. Bu şekilde süreç maksimum verim ve minimum israf ile optimum üretim elde edilecek şekilde uygulanabilir.

Üretim planlama ve takip sistemlerinin bir diğer önemli amacı da optimum stok bulundurma seviyesinin belirlenmesidir. İmalat sektöründeki firmalar acil talebe karşı daima bir miktar stok bulundurmak zorundadır. Fazla stok depolama gibi maliyetli unsurlara ihtiyacı doğururken düşük stok miktarı ise talebe karşı yetersiz kalmaya sebep olabilir. Üretim planlama sayesinde olası talebi en mantıklı biçimde belirleyebilir ve buna uygun optimum stok seviyesi oluşturarak zararlara karşı önlem alabilirsiniz.

İleri üretim planlama tecrübelerimiz ve sunduğumuz çözümler hakkında daha fazla bilgiyi ”Planlama ve Çizelgeleme” yazımızdan edinebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu