Genel

Üretim Planlama ve İş Sıralama Metotları

Üretim planlama ve kontrolü, planlama departmanı tarafından belirlenen hatlar boyunca üretimin yönlendirilmesidir. Üretim kontrolünün temel amacı ürünün iyi, ucuz, gerekli kalitede ve doğru zamanda üretilmesini içerir. Tüm bu amaçların yerine getirilmesi için operasyonlardan önce üretimin planlanması ve her bir ürünün kesin yolunun yönlendirilmesi gerekir. Böylece yönetim ekipleri her bir öğenin zaman çizelgesini belirler, gerekli siparişleri ve talimatları düzenler ve sorunsuz üretimi sağlamak için gerekli takibi başlatır.

Üretim planlaması ve kontrolü üretimin iki yönü ile alakalıdır. Üretimin ilk yönünü kapsayan üretim planlaması, fiili operasyon başlamadan önceki adımları öngörürken ikinci yönü olan üretim kontrolü ise planların etkili bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edip belirlenen standartlardan sapmalara karşı düzenlemeler yapar.

Üretim Planlama ve Kontrolünün Genel Hedefleri

Üretim planlama ve kontrolünün temel amacı, üretimin gerekli kalitede yapılabilmesi için önceden belirlenmiş programlara uyulmasını sağlamaktır. Bunun için pek çok üretim planlama stratejileri bulunur. Detay çizelgeleme veya İş Sıralaması ile malzemelerin, çalışanların ve makinelerin optimum kullanımını sağlayacak iş yolları ve çizelgeleri oluşturmak ve tesisin bu planlara göre çalışmasını sağlayacak araçlar sunmak bu stratejilerin başında gelir. Bunlara ek olarak iş akışının düzgün olmasını sağlamak, üretimdeki devamlılığı sağlamak üzere yeterli hammadde envanterini korumak ve istikrarlı ve satış hacmiyle tutarlı üretim ve istihdam seviyelerini koruyup çeşitli çalışma birimlerinin performansını değerlendirmek üretim planlamanın bütününü oluşturur.

İş Sıralama Metotları

Üretim planlama stratejilerinin pek çok aşaması bulunmaktadır. Bunlardan biri de iş sıralama aşamasıdır. İş sıralama, makine ve çalışanlara atanan iş miktarını tanımlar. Bu süreçte tüm bölgelerdeki iş yükünün kayıtlara alınması gerekmektedir. İşlemleri gerçekleştirmek için gereken toplam süre, standart işlemlerde belirlenen birim işlem süresi ile işleme girecek ürün sayısının çarpılması ile bulunmaktadır. Bu aşamada ASPROVA veya SIMIO gibi çizelgeleme programlarından faydalanılabilir. Çizelgeler üzerinden tesisin yedek kapasitesi ile aşırı yüklemeyi değerlendirmek daha kolay olacaktır. Yedek kapasiteli durumlarda satış departmanı ile ortak çalışmalar yürütülebilirken, kapasiteyi aşan yükleme durumlarında ise çeşitli yollar izlenmelidir. Bu yollar mesai saatlerinin uzatılması ya da ek vardiyalardan destek alınması ile alakalı olabilir.

Üretim Optimizasyonunun Avantajları

Üretim planlamanın şirketler için pek çok avantajı bulunur. Verimli bir üretim planlaması ve kontrolü, malzemelerin, makinelerin ve çalışanların zamanının verimli kullanılmasına yardımcı olurken, tesis kapasitesinden ve çalışma süresinden daha iyi yararlanılmasını sağlar. Tüm bunlara ek olarak etkili detay çizelgelemez ve  iş sıralama metotları sayesinde satın alma, pazarlama, kalite kontrol, maliyet kontrolü ve mal ve hizmetlerin üretimi ile ilgili tüm departmanların  belirli bir koordinasyon içinde çalışmasına yardımcı olur.

Dijitalis size nasıl katkıda bulunur ?

Siz de etkili üretim planlamanın her imalat şirketinin başarısında hayati bir yeri olduğuna inanıyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle de mevcut ERP ve Excel tablolarınız ile giderek artan ürün, sipariş ve kaynak sayısını yönetmekte zorlanıyorsanız. Dünyanın lider üreticileri; üretim kaynakları ve süreçlerini optimize etmek, müşterilerine çok daha iyi hizmet sunmak ve maliyetlerini düşürmek için İleri Üretim Planlama kapsamında yer alan Detay Çizelgeleme ve İş Sıralaması gibi tekniklere başvurmaktadır.

Üretim sahanızı ve planlama sürecinizi sektörünüzdeki en-iyi-uygulamalar ile kıyaslayarak analiz edelim. İleri Üretim Planlama tekniklerini uygulayabilmeniz için elzem veri, bilgi-işlem ve süreç gereksinimlerini ortaya çıkaralım. Faydası ispatlanmış danışmanlık yöntemlerimiz size en çabuk başarı sağlayacak yol planını oluştursun.

Ya da ERP sisteminizi bir İleri Üretim Planlama (APS) çözümü ile desteklemek istiyorsanız doğru bir seçim ihtiyaç duyduğunuz rekabetçi üstünlüğü sağlayacaktır. Kendi alanlarında dünya lideri konumuna gelmiş ASPROVA ve SIMIO yazılım çözümlerimizi size özel olacak şekilde kurgulayarak yüksek stok seviyeleri, düşük teslimat performansı, düşük üretim çıktısı ve aşırı israf gibi karlılığın önündeki engelleri kaldırmanıza yardım edelim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu