Dijital İkiz

Dijital İkiz Teknolojisine Neden İhtiyaç Duymaktadır?

Veri ve teknolojinin her yerde sürekli gelişim gösterdiği dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu çağda teknolojiye ayak uydurmayan sektör ve ortamların ayakta kalabilmesi neredeyse imkansızdır. Bu sektörlerden en önemlisi de üretimdir. Üretim hayatın her düzeyinde devam etmek zorundadır ve bu sebeple rekabetçi avantajını gerçek zamanlı veriye dayalı olarak operasyonel süreçlerini sürekli yeni bakış açıları ile iyileştirerek sağlayabilir. Akıllıca kullanılan bu veriler, sürekli süreç iyileştirmeleri ve üretim verimliliğinde önemli bir artış için etkili bir yol sunar. Tüm bu faydaların gerçekleştirilmesi için fiziksel dünyanın dijital bir aynası olan ‘dijital ikiz‘ kavramı ortaya çıkmıştır. Peki nedir bu dijital ikiz programı? Fabrikalar bu dijital ikiz teknolojisine neden bu kadar ihtiyaç duymaktadır? İşte tüm sorularınızın yanıtları!

Dijital İkiz Nedir?

Dijital ikiz, Endüstri 4.0 teknolojilerinin en hızlı büyüyen uygulamalarından biridir. Aslına bakarsanız dijital ikizler kavramı onlarca yıldır hayatımızda “simülasyon” adıyla yer almaktaydı. Ancak yüksek maliyetleri sebebi kullanım alanı daha çok havacılık, savunma ve otomotiv sektörleriyle sınırlıydı. Şimdi gelişen yazılım teknolojileri ile maliyetler etkin bir şekilde düşürülerek kullanım yaygınlaşmıştır. Bir zamanlar sadece bir fikir olarak ortaya çıkan bu kavram, günümüzde küresel çaptaki kuruluşlarda stratejik planlamayı kökten değiştirdiği için işletmeler için önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Küresel bir araştırma ve danışmanlık firması olan Gartner, 2020 yılında firmaların neredeyse yüzde 50’sinin dijital ikiz teknolojisine geçiş yapacağını öngörmüştür. Tüm bunlara ek olarak dijital ikiz pazar büyüklüğünün 2025 yılı itibari ile 26 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor. Ancak ne yazık ki, dijital ikiz ve endüstri 4.0 Türkiye’de hala geriden gelmektedir.

Üretimde Dijital İkiz Fabrika Çözümleri

Dijital ikiz adından da anlaşılacağı üzere gerçek bir ürün veya sürecin dijital platformlarda yansımasının yapılmasını içerir. Üretim sürecinde kullanılan dijital ikiz; fabrikanın yerleşimi, üretim hatları, manüel ve otomasyona dayalı faaliyetleri, iç lojistik süreçleri ve kullanımdaki her ürünün reçetesini içerir.  Dijital ikizin üretim verimliliği için sağlayabileceği potansiyele ulaşabilmesi için tüm sürecin ve tesisin modellenmesi gerekir. Ancak iyi haber şudur ki, güncel yazılım teknolojileri bu işi geçmişe kıyasla çok kolaylaştırmıştır. Bu, tüm üretim sisteminin analiz edilmesini, iyileştirilebilecek alanların tanımlanmasını ve ortaya çıkacak faydaların önceden görülmesini sağlar.

Endüstri 4.0 Türkiye’de giderek geliştiği için şirketlerin IoT – nesnelerin interneti ve MES – üretimden veri toplama sistemlerinde birikmeye başlayan gerçek zamanlı veriler ile beslenebilen dijital ikiz modelleri; 3D modeller, üretim ve stok yönetim kuralları ve gerçek zamanlı veriler dahil olmak üzere farklı bilgi katmanlarına sahiptir. Son olarak ilgili olduğu fiziksel dünyayı yansıtmak için bir dijital ikiz modeli oluşturulduktan sonra, model gerçek zamanlı verilere bakarak geleceği tahmin edebilmeye başlar.  Özetle dijital ikiz teknolojisi üretim sektöründe rakiplerinin önüne geçmek isteyen tüm şirketler için en etkili çözümdür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu