DijitalisTedarik Zinciri Yönetimi

Gartner Raporu: Avrupa’nın İlk 15 firmasının %60’ı Tedarik Zincirlerini Düzenli Olarak Optimize Ediyor

Gartner Top 25 Tedarik Zinciri Nedir?

Gartner’ın ilk 25 Tedarik Zinciri Şirketi sıralaması iki ana bileşene dayanır: iş performansı ve görüşler. Kamuya açık finansalları ve ESG (çevresel, sosyal, yönetişim) verileri üzerinden ölçülen iş performansı, şirketlerin geçmişte nasıl performans gösterdiğine dair bir görünüm sağlar. Diğer yandan şirketlerin gelecekteki potansiyelleri ve tedarik zinciri topluluğundaki liderliğini değerlendirmek için görüşler üzerinden değerlendirme yapılır. Bu iki bileşen üzerinden yapılan puanlamalardan toplam bir bileşik puan elde edilir.

Gartner analistleri, Fortune Küresel 500 ve Küresel Global 2000 listelerinden bir şirket listesi çıkarır. Listeyi yönetilir seviyede tutmak için en düşük ciro sınırı olarak 12 milyar dolar seviyesi belirlenmiştir.

Dünyanın önde gelen şirketleri için yapay zeka destekli tedarik zinciri analitiği çözümleri sunan Llamasoft bu rapordan kısa bir alıntıyı şöyle paylaşıyor;

“Gartner raporunun vurguladığı gibi, senaryo planlama pandemi gibi kriz dönemlerinden çıkmak için çok önemlidir. Önde gelen şirketler, piyasaların kilitlenme sırasında ve sonrasındaki iyileşme döneminde rekabet güçlerini nasıl koruyacaklarını tahmin etmek için senaryolar test ediyor. Ayrıca COVID-19’un yeni dalgalarının gelmesi durumunda risk azaltma stratejileri oluşturuyor.” LLamasoft’un Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Genel Müdür Slimane Allab sözlerini şöyle sürdürüyor; “Daha iyi tedarik zinciri kararlarının sağlıklı veri altyapısı ile başladığını söyleyebiliriz. Ardından bu veri kaynağından beslenen yapay zekâ ve makine öğrenimi algoritmalarıyla desteklenmiş bir kurumsal karar verme platformu ile şirketlerin tüm bir tedarik zinciri boyunca daha hızlı, daha akıllı ve uçtan uca kararlar almasına olanak tanıyan bir anahtara sahip olacağına inanıyoruz. ”

Dünyanın önde gelen 750 markasına yapay zekâ destekli tedarik zinciri analitiği yazılımı sağlayan LLamasoft, Gartner’ın Avrupa için seçtiği ilk 15 Tedarik Zinciri şirketinin dokuz tanesi için tedarik zinciri optimizasyonu tedarikçisi. Pandemi döneminde tedarik zinciri yönetimi nedir, nasıl yapılır sorusunu cevaplamak isteyen iş liderleri, Avrupa’nın İlk 15’inden ilham almak için bu araştırmadan yararlanmalıdır.

İlk 15 Tedarik Zinciri Nedir?

Avrupa için Gartner 2020 Tedarik Zinciri İlk 15’e giren şirketler şunlardır:

 1. Schneider Elektrik
 2. Nestlé
 3. Inditex
 4. L’Oréal
 5. Diageo
 6. BMW
 7. H&M
 8. British American Tobacco
 9. Reckitt Benckiser
 10. Danone
 11. Novo Nordisk
 12. Adidas
 13. Nokia
 14. BASF
 15. Novartis

Bu 15 şirketin %60’ı uçtan uca tedarik zinciri planlaması için Lamasoft yazılımını kullanmaktadır. Ayrıca, bu listede yer almayan ancak uzun süreli lider şirketler için oluşturduğu Gartner’ın Masters kategorisinde yer alan tek Avrupa merkezli şirket olan Unilever de bir LLamasoft müşterisidir.

Planlama Odaklı Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

LLamasoft, tedarik zincirinin gerçek bir uçtan-uca dijital temsili olan bir “dijital ikiz” oluşturan ve stratejik, taktiksel ve operasyonel seviyelerde optimum karar vermeyi mümkün kılmak için gelişmiş yapay zeka algoritmalarından yararlanan llama.ai adlı bir analitik platformu sunar. LLamasoft’un uygulamaları ve yenilikçi çözümleri, işletme liderlerinin operasyonel stratejiler tasarlamasına ve algoritmaların gücünü kullanıcıların ellerine vermesine yardımcı olmayı amaçlar. Bunun için makine öğrenimi, optimizasyon, simülasyon ve gelişmiş analitik yeteneklerinde derin uzmanlığa sahip yapay zekanın benimsenmesini hızlandırır. LLamasoft müşterileri, tedarik zincirlerini stratejik bir avantaj olarak kullanabilirler. Yani hızla gelişen müşteri taleplerine ve iş modellerine, dahili operasyonel değişikliklere ve gelişen pazar dinamiklerine adaptasyonları hızlandırırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu