Simülasyon

Fabrika Simülasyonunun Üretime Etkileri

Teknolojik yenilikler pek çok sektörde olduğu gibi üretim sektöründe de büyük etkiler yarattı. Endüstriyel simülasyon teknikleri, endüstrilerin büyüyen küreselleşme ile iş pazarındaki rekabetle başa çıkmalarına yardımcı oldu. Fabrika simülasyon uygulamaları, üreticilerin tüm üretim süreçlerini verimli ve kayıpsız hale getirmelerini sağladı. Tüm bu verimlilik yaklaşımına ek olarak imalat döngüsü aşamaları arasındaki gerçek zamanlı bilgi alışverişine erişim kolaylaştı.

Fabrika Simülasyonu Nedir?

Fabrika simülasyonu, gerçek bir üretim sistemini anlamak ve geliştirmek için kullanılan bilgisayar modelidir. Simülasyon teknolojisi, endüstrideki kuruluşların süreçlerini sanal bir ortamda analiz etmelerini ve denemelerini sağlayarak gerçek deneme ve prototip çalışmalarının süresini ve maliyetlerini azaltır. Malzemeler, ekipmanlar ve personeller simülasyon modelinde ele alınabilir ve bu da üretimi mümkün olan en düşük maliyetle yürütebilecek veya iyileştirebilecek öngörüler sağlar.

Üretim çizelgeleme ve kapasite planlama programları, ürünlerin farklı proses rotaları izlemesi ve tasarım varyasyonları nedeniyle gittikçe daha karmaşık hale geldiğinden, fabrika simülasyonu bu varyasyonu ele alabilecek en iyi çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle simülasyon çözümleri, üretim sisteminin tamamını kapsayan karar verme, planlama programları, stok yönetimi, mühendislik ve operasyon aşamalarını birbirine bağlayan imalat sanayiinde önemli bir fenomen haline gelmiştir. İşte imalat sanayiindeki fabrika simülasyonunun avantajlarından bazıları!

Yatırım Riskinin Azaltılması

Bir endüstrideki simülasyon çözümleri, üreticinin operasyonlarının ihtiyaç duyduğu şey hakkında daha iyi fikir edinmesine yardımcı olur. Bu iç görü sadece üreticilerin zaman kazanmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğru kaynakları doğru zamanda kullanır.

Verimlilik Artışı

Fabrika simülasyon çözümleri, üreticilerin üretim sürecinin en küçük yönlerine girmelerine, ilgili sorunları belirlemelerine ve buna göre çözümler tasarlamalarına yardımcı olur. Burada kurulan simülasyon modellerinin ERP ile entegrasyonu devreye girmektedir. Peki ERP nedir? ERP, açılımı Enterprise Resource Planning olup Türkçe’ye Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) olarak çevrilmektedir. ERP yazılımları, imalat sektöründeki firmaların satın alma, planlama, stok yönetimi, satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi farklı departmanları birbirine entegre eden yazılımları ifade eder. Simülasyon modelleri, ERP’den alacağı canlı ve güncel veri üzerinden çalışarak fabrikanın bir sonraki saat neler yaşayacağını önceden görmemize olanak sağlar.

Risklerin Tespit Edilmesi

Simülasyon çözümleri, talep dalgalanmaları, makina arızaları, işgücündeki değişimler gibi son derece anlık ve dinamik etkiler altında fabrikanın nasıl işleyeceğini anlamalarına yardımcı olur. Bu, üretimin hem verimli hem de düşük maliyet ile yürütülebilmesi için gerekli önlemler almalarına yardımcı olacaktır. Fabrika simülasyonu, üreticilerin fabrika performansını ve üretim maliyetlerini riske atmadan uç durum senaryoları için testler yapmalarını ve şimdiden aksiyon planlarını sağlamlaştırmalarına yardımcı olur.

Sipariş Tamamlama Süresinin Minimize Edilmesi

Simülasyon çözümleri yöneticilerin üretim sistemini daha iyi anlamalarını sağlar. Sadece üretim tesisi içindeki değil, tedarik zincirini oluşturan tedarikçi ve lojistik kaynakların kullanımı üzerine de bilgi sahibi olur. Bu da tedarikçiden müşteriye uçtan uca tüm sürecin kısaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel üretim verimliliğine ulaşmaya da yardımcı olur. Burada SCOR Model’inden de yararlanılmaktadır. SCOR (Supply Chain Operations Reference Model), tedarik zinciri yönetimi konusunda bağımsız bir yönetim aracıdır. Böylelikle tedarik zincirindeki gereksiz aktarımlar düşürülebilir. Fabrika ve bağlı olduğu tedarik zinciri SCOR ile uyumlu tasarlanacak bir simülasyon modeli üzerinden çözümlenebilir.

Enerji Tüketiminin Azaltılması

Fabrika simülasyonu, tüm bileşenlerin birbirine mükemmel şekilde ayarlandığı verimli bir sistemin kurulmasını kolaylaştırır. Hatların aşırı yüklenmesinden veya atıl kalmasından kaçınılması ve değerli kaynakların kullanımına yoğunlaşılması ile enerji tüketimi azalır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu