İş Analitiği, Veri Analizi, Büyük Veri

Etkili Bir Üretim Planlamanın Püf Noktaları

Üretim planlama, üretim sürecinin çekirdeğini temsil eder. Üretim planlamasının amacı, üretim operasyonlarında üretim maliyetlerini, zamanı ve emeği yönetmek için gereken kaynakları organize etmektir.

Sağlam bir üretim planına sahip olan üreticiler, hedeflerine ulaşabilecek, üretkenliği en üst düzeye çıkarabilecek, atıkları azaltıp önleyebilecek, kaliteli ürünler yaratabilecek ve daha da önemlisi müşterilerini tatmin edebileceklerdir. Üretim planlamanızı optimize etmek için uygulayabileceğiniz birçok strateji bulunmaktadır.

Talep Tahmini

Her şeyden önce, firmaların müşterileri için üretmesi ve satması gereken ürün miktarını tahmin etmesi gerekir. Çoğu imalat işletmesi, gelecekte yapacakları satışlar hakkında kesin tutarlara sahip değildir. Ancak geleceğe dair talebi tahmin etmek modern yapay zeka algoritmaları sayesinde daha kolay hale gelmiştir. Pazar eğilimlerinin yanı sıra geçmiş satış verilerine dayalı olarak talep tahmini yapılabilmektedir. Bunun akabinde satış tahminleri ve resmi siparişlerle birlikte mevcut ve yoldaki envanterinizi birlikte dikkate alarak kapasite planlaması yapacak gelişmiş araçlara sahip olmanız önemlidir. Bu aşamada asprova türkiye gibi gelişmiş çizelgeleme programlarından faydalanılarak etkili bir üretim planlaması yapılabilir.

Envanter Yönetimi

Başarılı bir üretim planlamasındaki önemli faktörlerden biri de iyi stok yönetimi süreçleridir. Envanter yönetimi oldukça karmaşık bir süreci tanımlar. Bu sürecin manuel olarak yapılması pek çok problemi de beraberinde getirecektir. Bu nedenle, herhangi bir zamanda hangi kaynakların kullanılabilir olduğunun tam olarak bilinmesi için otomatik bir envanter yönetim sistemi kullanılmalıdır.

Asprova aps gibi iyi bir envanter yönetim sistemi, üretim planlamacılarının envanter seviyelerini takip etmelerini ve stok ikmalini otomatikleştirmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki envanter ihtiyaçlarını tahmin etmelerini de sağlar.

Çalışanların Üretimin Yürütülmesine Hazırlanması

Malzeme ve ekipman mevcudiyetini sağlamanın yanı sıra, iş gücünün mevcudiyetinin de sağlanması gerekir. Üretim sürecinde ihtiyaç duyulan çalışan sayısı tahmin edilmeli ve işlerindeki yetkinlikleri ölçülmelidir. Onlara yeterli ekipmanların yanı sıra özel ekipman, teknik süreçler, yasal gereklilikler ve üretim planlama sunumları gibi kapsamlı eğitimlerin verilmesi de etkili olacaktır.

Planlama adımlarının standartlaştırılması

Üretim adımlarınızı belirlemenin en etkili yolu, süreci gerçekleştikleri sırayla eşlemek ve ardından işi tamamlamak için gereken ortalama süreyi dahil etmektir. Tüm aşamaların sırayla gerçekleşmediğini ve birçoğunun aynı anda gerçekleşebileceğini unutmayın.

İşlem eşlemelerini tamamladıktan sonra, tüm üretim emrinin tamamlanmasının ne kadar süreceğini anlayacaksınız. Planlama sürecinde tekrarlayan veya benzer işler için, asprova tam bir otomasyon sunacaktır.Hem üretim planını hızlı şekilde çizelgelemek, hem de sahada gerçekleşecek güncel durumlara göre çizelgeyi çok hızlı güncellemek için asprova aps’i bir temel olarak kullanın. Sistemin otomatik türeteceği çizelge sonuçlarını değerlendirerek kendi what-if senaryolarınızı test edin. Bu yaklaşım, üretim planlama ekiplerinin vakit ve enerjilerini gerçekten katma değerli bir iş olan problem çözmeye ayırmalarını sağlayacak ve planlama işlemini önemli ölçüde hızlandıracak ve etkisini arttıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu