Dijitalis

Dağıtım Lojistiği Çağ Atlarken Depo Otomasyon Fizibilitesi Yapmak

Bugünkü işletmeler, müşteri beklentilerinin yükselmesi ve artan operasyonel aksaklıklar nedeniyle daha önce yaşamadıkları bir savaşla karşı karşıyalar. Şirketler şimdi maliyet ve hizmet seviyesi metrikleri üzerinden rakipleri ile yarışmalı ve sermaye kaynaklarını ihtiyaç duyulan çevikliğe ulaşmak için en doğru şekilde kullanmalıdır. İşletmenin dağıtım şebekesi ve bu şebekeyi oluşturan lojistik kaynaklarına nasıl baktığı ve yönettiği, sonuçlar üzerinde muazzam etkiye sahiptir ve mutlaka ki belirlenmiş stratejik hedefler ile uyumlu olmalıdır.

E-ticaretteki hızlanma şirketlerin iş yapma biçimini değiştirirken sektöre yeni giren inovatif şirketler rekabeti kızıştırıyor. Geçmişten miras gelen, hasbelkader gelişmiş dağıtım ağlarından kabiliyetlerini arttırmaları isteniyor ve depo operasyonları yeniden tasarlanıyor. Kendilerini şirket patronları ve üst yöneticiler ile masada otururken bulan tedarik zinciri yöneticilerinden; Amazon, yeni ortaya çıkan diğer e-ticaret start-up’ları ve geleneksel büyük firmalara karşı savaşarak e-ticaret pazarındaki pay arttırmak için çözüm bulmaları isteniyor.

“Şirketler depo otomasyon sistemi nedir sorusunu bir “hızlı çözüm bulma” aracıdır diye cevaplamamalı, depo otomasyon sistemleri için tercih yaparken stratejik ve finansal amaçlarını nasıl etkileyeceğini ölçüp biçerek karar vermeliler.”

Depo

Depo otomasyonu için fizibilite çalışması yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız;

  • İş ihtiyaçlarınızı tanımlayın: ilk duyduğunuzda bunda ne var diyebilirsiniz ancak piyasa ve müşterilerinizin dolayısıyla da işinizin gereksinimlerini net bir şekilde ifade edebilmek ciddi bir çaba gerektirir. Bu ihtiyaçları depo otomasyon sistemi ile nasıl ve ne kadar karşılayacaksınız? Depo otomasyon yatırımının maliyeti nedir ve etkisi hangi finansal faydalara tercüme edilebilir?
  • Paydaşları tanımlayın: Depo otomasyonu yatırımına onay verecek ve faydalarından etkilenecek tüm paydaşları tanımlayın. Paydaşların karar sürecine erkenden katılmalarını sağlayın ve onların yatırımın etkilerine odaklandığından emin olun. Geçmişte kabul gören diğer büyük yatırımların karar süreçlerinden dersler alın.
  • Ortak dili konuşun: organizasyonel hiyerarşinin seviyelerindeki paydaşlar ile aynı dili konuşun. Depo otomasyon yatırımının operasyonel ve finansal getirilerini doğru metrikler ile anlattığınızdan emin olun.
  • Yoğurdu üfleyerek yiyin: Gerek tek bir depoda yaygın kullanım olsun, gerek birden fazla depoda tekrarlanacak noktasal bir uygulama olsun, geniş çaplı uygulanacak bir yatırıma adım atmadan önce pilot proje yaparak sonuçları test edin.
  • Başarılı sonuçların zaman alacağını unutmayın: Yönetim kurulu üyeleri sizinkine ilaveten birçok diğer yatırım projesini de değerlendiriyor. Bu bağlamda, tedarik zincirindeki yatırımlar genellikle yüksek seviyede finansal maliyete sahiptir ve geri dönüş süreleri nispeten uzundur. Bu durumun üst ve alt seviyelerde tüm paydaşlar tarafından anlaşılmış olduğundan emin olun. İşletme, depo otomasyon sistemlerinin kayda değer etkisini iki veya üç sene sonunda görmeye başlayabilir. Başlamak için ne kadar beklerseniz, rekabetin o kadar gerisinde kalırsınız.
  • Simülasyondan yararlanın: Bir malzeme elleçleme sistemi için otomasyon fikrini devreye alma sürecinde çok sayıda beklenmedik problem çıkabilir. Bir malzeme elleçleme sisteminin dinamik davranışı, sistem kurulamadan denenemediği için devreye alma aşamasında süre ve finansal maliyeti yüksek problemler ortaya çıkar. Simülasyon yaparak malzeme elleçleme sistem yatırımınıza dair tüm kontrol ve testleri daha tasarım aşamasında tamamlar ve fikrin doğrulamasını yaparsınız. Malzeme elleçleme otomasyonu için hayal ettiğiniz fikriniz, henüz sistem devreye alınmadan önce deponuzun dinamik şartları ve operasyonel yükü altında simüle edilebilir.

Bir depo otomasyon yatırımı sadece işgücü maliyetinden tasarruf vadetmez. Bu yatırım, bugün ve gelecekte marka değerinizi yükseltecek şekilde müşterilerinize bekledikleri hizmeti verme gücünü sağlar.

Dijitalis Çözümü

Akıllı otomasyon teknolojilerine yatırım yapmaya karar verdiğinizde karşınıza birçok seçenek çıkacak. Her birinin farklı avantaj ve dezavantajları olacak, her birinin yatırım geri dönüş oranı farklıdır. Dolayısıyla yatırım yapılacak teknolojinin hem bugün hem de yarının sorularına cevap verdiğinden emin olmanız gerekir. Dijitalis, müşterilerinin doğru otomasyon konseptini seçmesine destek olur – analizden kavramsal tasarıma, tedarikçi seçiminden devreye alma kontrolörlüğüne kadar.

Akıllı ve otomatik malzeme elleçleme sistemlerine yatırım yapmak istediğinizde seçebileceğiniz çok sayıda ekipman olduğunu ve her birinin farklı avantaj ve kısıtlara sahip olduğunu keşfedersiniz. Kendi mühendisleriniz ile ekipman üreticisi ve sistem entegratörü gibi proje paydaşlarının birbiriyle çelişen tecrübe ve fikirleri bu karmaşaya eklendiği zaman “en iyi çözüm”ün ne olduğuna karar vermek çok zorlaşır. Tarafsız bir danışmanlık firması olan Dijitalis ekipman ve otomasyon firmalarından bağımsız çalışır.

  • Depo otomasyon projelerini doğru tasarlamak, tasarım sürecine mekanik, otomasyon, ergonomi gibi mühendislik disiplinlerini entegre etmek,
  • Malzeme elleçleme sistemlerine dair projeleri hayata geçirecek tedarikçileri belirlemek ve seçim yapmanıza destek olmak,
  • Malzeme elleçleme otomasyonu projesinin hayat geçirilmesinde kontrolörlük hizmeti vermek suretiyle başından sonuna yönetim desteği vererek projenin başarıyla devreye alınmasında size destek oluruz.
Daha Fazla Göster

Cem Evinsel

Türkiye’nin en büyük şirketlerinde 20 yılı aşkın tedarik zinciri ve lojistik yöneticiliği tecrübesine sahip Cem Evinsel, Dijitalis’te lojistik projeler müdürü olarak görev yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu