Üretim Planlama için En İyi Yazılım Çözümü Nedir?

Üretim planlama faaliyetini iyi şekilde yapmak, fabrikanın içinde bulunan tüm üretim süreçlerini problemsiz ve verimli bir şekilde yürütmek isteyen her yöneticinin isteğidir. Üretim planlama doğru ve hassas şekilde yapılırsa bir fabrikanın önünü görme mesafesi uzar, zamanında teslimat oranı artar, envanter seviyesini minimumda tutar ve karlılığının artması için çok önemli bir adım atmış olur. Üretim planlama ve kontrol için planlamacılar Excel tablolarından medet umsa bile artan ürün çeşitliliği, küçülen lot büyüklükleri ve karmaşıklaşan proses rotaları artık daha kuvvetli araçlar gerektiriyor. Üretim planlama ve kontrol çevriminin hatasız ve istikrarlı çalışabilmesini için doğru üretim planlama yazılımını seçmek kritiktir.

Amaca En Uygun Üretim Planlama Yazılımı Nasıl Seçilir?

Doğal olarak her şeyin en iyisini isteyen üreticiler, her şeyin en iyisini sağlayacak bir üretim planlama yazılımı seçmelidirler. Bu hassas karar tüm üretim planlama ve kontrol aşamalarını etkileyeceği için dikkatlice verilmeli. Böyle bir yazılım eğer gerekli özelliklere sahip olmazsa planlama hesapları yanlış olacak ve bu da artan stoklara, verimliliğin kaybına, düşük üretkenliğe ve fazla mesaiye sebebiyet verecektir.

Burada fabrika yöneticilerinin sorması gereken soru ise bir üretim planlama yazılımında hangi özelliklerin mutlaka bulunması gerektiğidir.

Üretim Planlama Yazılımı Almaya Karar Verirken

Özetle, üretim planlaması yazılımının üretim sürecine faydalı olabilmesi için birden fazla özelliğe ihtiyacı vardır. Her koşul birbirini etkiler ve biri bile eksikse yazılımın “en iyi seçenek” olma ihtimali yoktur. Örneğin ERP’ye entegre olamayan bir APS yazılımının gerçekçi olması, üretim sistemi açısından hiçbir işe yaramayacaktır. Ya da kolay kullanılamayan bir yazılım, hızlı olsa da bir fayda sağlamaz. Bu durumda sizin için en iyi yazılım, üretim planlama ve kontrol faaliyetiniz için en doğru şartları eksiksiz sağlayacak yazılımdır. Saydıklarımız arasında tek bir özelliğin mükemmel olması, o yazılımı tercih etmeniz için yeter şart değildir. Tüm bu özellikleri olmazsa olmaz olarak düşünmenizi tavsiye ederiz. Hatta potansiyel tedarikçileriniz ile bir pilot proje yaparak saydığımız özelliklerin sadece powerpoint sunumlarında değil, gerçekten de var olduğunu test etmeniz çok iyi bir fikir olacaktır.

Bu şekilde yapacağınız pilot çalışmalar neticesinde her bir planlama probleminin nasıl çözüleceğini görebilirsiniz. Örneğin Dijitalis olarak biz kompleks planlama problemlerini çözme konusunda çok iddialıyız. Hazırladığımız örnek çözümlemelere YouTube kanalımızda yer veriyoruz. Bilgi sahibi olmak için kanalımızdaki planlama videolarımızı izleyebilirsiniz.

Normal Görünüme Dönün