BORÇELİK

BORÇELİK

Borçelik 1990 yılında Türkiye'deki ilk özel yassı çelik üreticisi olmuş ve yassı çelik ithalatını ikame etmek üzere kurulmuş bir firmadır. 2001 yılında 240 milyon $ tutarında yatırım ile Borusan-Arcelor eş yönetiminde soğuk haddeleme kapasitesinin arttırmış ve yeni sıcak daldırma galvaniz hattının kurululumunu gerçekleştirmiştir. Halen sıcak daldırma galvaniz çelik üretimine devam etmektedir.

Dijitalis danışmanlık ekibi Borçelik’e aşağıdaki danışmanlık hizmetlerini sağlamıştır :

  • “Stratejik Plan Analizi” kapsamında verilen danışmanlık hizmetleri ile yeni kapasite yatırımına paralel olarak Gemlik kampüsündeki malzeme lojistiğinin geleceği incelenmiştir. Üretimi karşılayacak malzeme hareketini sağlamak üzere liman ve rıhtımlar, tesis içi yollar ve depolama alanlarının kapasitesi incelenmiş, iyileştirmeler tasarlanmıştır.
  • “Kurumsal Performans Analizi” kapsamında verilen danışmanlık hizmetleri ile satınalmadan sevkiyata kadar tüm süreçler incelenmiş ve kapasite kaybına neden olan asıl darboğaz tespit edilmiştir. Ardından darboğazın elimine edilmesi için gerekli çözümler tasarlanmış ve uygulanması için yol planı hazırlanmıştır. Çalışma neticesinde yıllık üretim kapasitesinde %5 oranında artış sağlanmıştır.